ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА

#проєктиУТЕС

Україна є однією з останніх країн в світі, де люди не можуть купити або продати землі сільськогосподарського призначення. Майже 7 мільйонів людей в Україні мають сільськогосподарські землі в приватній власності. Це становить 28 мільйонів гектарів орних земель від загальних 32 млн га (решта залишається в державній власності).

 

 

Проте, існує заборона продажу земель сільськогосподарського призначення, яка є жахливим порушенням прав приватної власності. Ця заборона є де-факто безстроковою і привела сільське населення до зубожіння. Приватні власники не мають іншого вибору, крім як орендувати сільськогосподарські землі за порівняно низьких орендних платежів.

 

 

УТЕС бачить відміну цієї заборони на продаж / купівлю землі сільськогосподарського призначення в якості одного з ключових пріоритетів. Для того, щоб зняти заборону потрібно вжити кількох рішучих заходів, які також включають в себе децентралізацію державного управління земельних ресурсів, поліпшення земельних прав власності і обмеження опозиції.

 

 

В результаті цих заходів, декілька законодавчих актів і правових дій були прийняті з деякими позитивними результатами.

 

 

У 2016 році парламент прийняв два законопроекти, які УТЕС розробляв разом з партнерськими організаціями (Українські аграрні асоціації та Земельна спілка України).

 

 

Зокрема, проект закону №2279 відміняє пільги, які дозволили орендувати сільськогосподарські землі без конкурентного аукціону. У 2015 році 85,900 га землі були передані в оренду без проведення аукціону та тільки 27860 га – на аукціоні. Після прийняття закону в березні 2016 року, неконкурентні форми договору оренди земельної ділянки були відмінені.

 

 

Також, у вересні 2016 року був прийнятий проект закону №3006, що значно поліпшив земельні права власності шляхом врегулювання проблеми конфіскованої землі (землі, що належала померлим власникам без найближчих родичів).

 

 

 

 

Цікаво, що весь бюджет проекту закону №3006 склав лише $ 3000. Водночас, уряд фінансував проект USAID та запропонував альтернативний проект закону # 3006-1, витративши значну частину бюджету на нього. Це також стало основою для сильної критики ефективності державних програм допомоги з фінансування і дало поштовх для нового проекту УТЕС – «Моніторингу неефективності іноземної допомоги» (тут вставити лінк на проект).

 

 

Для того, щоб оскаржити саму заборону, ми також допомогли скласти проект закону про скасування заборони продажу сільськогосподарської землі, який зараз зареєстрований в парламенті.

 

 

У лютому 2017 року два засновники УТЕС – Мар’ян Заблоцький і Сергій Фурса – взяли участь в публічній подачі скарги до Конституційного суду з приводу заборони, їх підтримав також близький друг УТЕС – український член парламенту Олексій Мушак. Не зважаючи на те, що соціалісти блокували вхід в Конституційний Суд, скарга все одно була зареєстрована.

 

 

Є й інші заходи, яких вживають, щоб зняти заборону, і ми не хотіли б, щоб громадськість блокувала їх.

 

 

Конституційне подання щодо відповідності Конституції України (конституційності) пунктів 14, 15 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України

Поширити

Інші статті