Індекс прав власності

Індекс відображає результати досліджень про вплив нормативного та політичного середовища, визнання і дотримання прав приватної та інтелектуальної власності на економічний розвиток країни в цілому.

За результатами 2016 року показник Індексу прав власності України зберігся на рівні 3,9 пункту (з 10 можливих). Однак в світовому рейтингу країна опустилася на 115 місце з 128 (в минулому році Україна займала 109 місце з 129).

При цьому в регіональному рейтингу Україна зайняла передостаннє 19-е місце в Східній Європі і Центральній Азії, випередивши лише Молдову.

У 2016 році індекс був розрахований для 128 країн, на території яких сумарно проживає 93% світового населення і створюється 98% світового ВВП.

Індекс розраховується на основі 10 показників, при цьому дослідники відзначили невелике зростання України за більшістю показників, включаючи «захист прав інтелектуальної власності» (+0,7 пункту) і «контроль над корупцією» (+0,2), проте серйозне просідання за показником «політична стабільність» (-2,4) призвело до того, що загальний показник залишився незмінним.

Дослідження показує, що провідні країни в області захисту прав власності мають дохід на душу населення в 21 разів більше, ніж ті, у яких захист прав власності знаходиться на низькому рівні. Перші місця в світовому рейтингу традиційно посідають Фінляндія, Нова Зеландія і Люксембург.

Індекс загалом охоплює три масива правових компонентів: політико-правова система в цілому, майнове право і інтелектуальне право. Методологія підрахунку детально описана тут.

Співзасновник Українського товариства економічних свобод Сергій Фурса зазначає:

«Україна вже зробила безпрецедентні кроки в сфері забезпечення прав власності, відкривши відповідні реєстри для громадськості. Доступ до реєстрів юридичних осіб та їхніх засновників, землі або нерухомості є загальнодоступним в онлайні. Цей крок був вчинений парламентом задля приборкання корупції. Одначе більшої частині земельних прав досі немає в реєстрі Міністерства юстиції через нездатність двох відомств до обміну даними. Крім того, в ЗМІ можна знайти чимало повідомлень про випадки, коли люди втрачали власність через тіньові оборудки третіх осіб або незаконні судові рішення. Те, що місце нашої країни в світовому рейтингу стало нижчим при тому ж значенні індексу означає, що решта світу реформується швидше, ніж Україна».

Нагадаємо, Українське товариство економічних свобод є партнером Альянсу прав власності (Property Rights Alliance), який щорічно розраховує індекс.

Альянс прав власності (Property Rights Alliance) – громадська організація, що займається захистом прав матеріальної та інтелектуальної власності, як в США, так і на міжнародному рівні. З повним звітом можна ознайомитися на сайті Альянсу.