Що ми дізналися про економіку за останні 100, 150 та 200 років

Що ми дізналися про економіку за останні 100, 150 та 200 років
31 Жовтня, 14:45

2017 рік є віхою як в економічній історії, так і в історії економіки. Одне століття тому в Росії пройшла Жовтнева революція, на яку надихнув Макрс. Перший том Маркса "Капітал", "Критика політичної економії" був опублікований 150 років тому. Принципи політичної економії та оподаткування Давида Рікардо були опубліковані 200 років тому.

Закон "Порівняльнв перевага" Рікардо є прикладом того, що економісти зараз називають «Вартість можливостей».

Смерть вдарить по меркантильності

Двохсотріччя книги Рікардо варто відзначити, тому що ця книга закінчила важливе обговорення переваг міжнародної торгівлі. Меркантилісти XVIII століття вважали, що країна може збагатитись через профіцит торгівлі - якщо експорту буде більше, ніж імпорту. Податки на іноземні товари створюють надлишок експорту над імпортом. Економісти XVIII століття Девід Х'юм і Адам Сміт продемонстрували недоліки економічного націоналізму. Юм продемонстрував, що торгівельний профіцит викликає тільки приплив грошей, золота, що робить експорт дорожчим. Сміт довів, що вільна торгівля може збагатити всі народи, дозволяючи кожній країні спеціалізуватися в галузях абсолютної переваги продуктивності.

Сміт і Юм наносили сильні удари по меркантилізму, але Рікардо закінчив дискусію між меркантилістами та економістами. Рікардо довів, що вільна торгівля зробить всіх заможними, дозволяючи кожній країні спеціалізуватися в галузях порівняльної переваги продуктивності. Рікардо вказав шлях як на сучасну економічну теорію, так і на процвітання. Закон "Порівняльна перевага" Рікардо є прикладом того, що економісти зараз називають "Вартість можливостей". Люди, які вибирають між товарами за вартістю, які не мають якихось інших реальних товарів, максимально очікують реального багатства. Поява глобальної торгівлі в сучасному світі підвищила продуктивність, дозволяючи людям вибирати найбільш вигідні варіанти, не тільки на національному рівні.

Прогрес, досягнутий у розумінні Рікардо, був обмежений двома чинниками. По-перше, меркантилізм залишається популярним. По-друге, з'явився третій набір ідей для викликів Рікардо. Сміт і Рікардо помиляються, думаючи, що ціна на користь в кінцевому підсумку залежить від трудового змісту. Рікардо вказав шлях виходу з цієї інтелектуальної помилки (вартість можливостей), але Карл Маркс взяв інший шлях. Маркс стверджував, що оскільки вся цінність походить від праці, то весь прибуток виходить від експлуатації праці. Початкова критика Маркса про політичну економію Сміта-Рікардо була опублікована в 1867 році, з двома додатковими томами, опублікованими після смерті. Маркс стверджував, що робітники скидають капіталістів, щоб припинити страждання, яке заподіювали капіталісти, які їм платять просто прожитковий мінімум.

Проблеми з марксизмом

Проблеми з марксизмом були встановлені протягом півстоліття дебатів. У 1917 році лідер більшовицької фракції марксистів Володимир Ленін визнав, що поняття капіталістів, котрі експлуатують робітників у кожній своїй власній країні, було неправильним. Чому Ленін визнав цю точку зору? Оскільки було очевидно, що заробітна плата та умови проживання для найстаріших індустріальних країн зростають.

І все-таки якось марксизм відроджується і досі популярний в академічних сферах.

Оскільки заробітна плата в капіталістичних країнах, мабуть, відходить від прожиткового мінімуму, а не до рівня прожиткового мінімуму, марксисти шукали нової основи для виправдання своєї віри в капіталістичну експлуатацію. Можливо, імперіалістичні держави, як Бельгія, Франція та Англія, експлуатували робітників у колоніях. Чи ця теорія є правдоподібною? Жодна пристойна людина не могла б виправдати зловживання зловживань англійськими, французькими та особливо бельгійцями в своїх колоніях.

Чи може перероблений марксизм Леніна пояснити капіталістичний розвиток у Сполучених Штатах, Німеччині чи Швеції? Німеччина і США накопичили капітал протягом десятиліть без колоній. Як початкові етапи німецької та американської індустріалізації могли бути результатом "додаткової вартості", видобутого з майбутніх колоній? Крім того, Німеччина та США придбали порівняно невеликі колонії, дуже малі у порівнянні з поточною індустріалізацією в цих країнах. США придбали свої колонії після іспано-американської війни 1898 року. Чому Іспанія не розвивалася більш суттєво, коли мала колонії?

Чи приклади Франції та України дійсно підходять до ленінської теорії імперіалізму? Ні. Розвиток промисловості у Франції та У.К. розпочався тоді, коли ці країни тільки почали набувати колонії, і продовжували навіть після того, як ці колонії були втрачені приблизно півстоліття тому.

Досвід за останні 200 років також показав, що Рікардо був справедливим щодо меркантилізму, але ця теорія залишається популярною і сьогодні. Досвід за останні 150 років показав фатальні недоліки як в оригіналі Маркса, так і у переробленому варіанті марксизму Леніна, а теоретичні недоліки теорії вартості праці були повністю викриті Карлом Менгером у 1871 році.

Дефекти меркантилізму і марксизму навряд чи є тривіальними. Червоний Жовтень створив хвилю марксистських держав, які вчинили звірства, які заважали зловживанням французьких та бельгійських колоніальних. І все-таки якось марксизм відроджується і популярний в академічних сферах. Меркантилісти стояли на шляху безпрецедентного економічного прогресу, досягнутого через глобалізацію, але меркантилізм відроджується і популярний у Білому домі. Одного століття тому цього року підйом більшовизму загрожував сучасному прогресу. Більшовизм загнав багатьох інших в крайні націоналістичні рухи Муссоліні та Гітлера. Тепер, через сторіччя, поява близнюків загроз фашизму та марксизму відроджується. Що ми можемо дізнатись від відродження націоналізму і марксизму? Ті, хто не змогли навчитися правильним економічним урокам сучасної історії, можуть приречувати всіх нас повторити свої найгірші аспекти.

D.W. MacKenzie

Джерело:  FEE